19 Şubat 2012 Pazar

İnternet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?


İnternet artık günümüzde toplumsal hayatın bir parçası haline geldi. İnternet hayatımızda pek çok şeyi kolaylaştırıyor.
Ancak bu kolaylıkların yanı sıra interneti kullanırken de herhangi bir zararla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken önemli birkaç husus bulunuyor.
Peki güvenliğimiz için önemli olan bu hususlar neler?
  
İnternet artık günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
Peki yararları olduğu kadar zararları da olan internetin güvenli kullanımı için ne yapmak gerekiyor.
Öncelikli olarak bireylerin şifrelerini paylaşmamaları ve gizliliği korumaları çok önemli.
Türkiye'de bugün 30 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor ve bu 30 milyonun güvenlikleri için internette basit birkaç önlem almaları yeterli.
Peki bu önlemler neler?
Bilgisayar kullanırken orijinal yazılım kullanmaya özen gösterilmesi ve güvenlik seviyelerinin mutlaka güncellenmesi gerekiyor. " ADSL şifresini kimseyle paylaşmamak ta önemli noktalardan birisi.
Bilgisayarı kullanmadığımız zaman modemle birlikte kapalı tutmak ayrıca güvenliği artıracak maddelerden birisi.
Günümüzde yaygınlaşan 3Glerde de yine dikkat edilmesi gereken bir husus daha bulunuyor Abonelerin 3G modemlerini bir başkasıyla paylaşmamaları gerekiyor.
Yine yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda da iletişim kuran kullanıcıların özellikle banka, kullanıcı adı, şifre ve benzeri bilgilerini paylaşmamaları önemli noktalardan birisi.
Bu önlemlerin yanı sıra Elektronik imza veya mobil imza kullanımı ile banka hesaplarının korunabilirsiniz, bunun kullanıcıya maliyeti ise en fazla 4-5lira.

0 yorum:

Yorum Gönder

Sultanbeyli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - Bilişim ve İnternet Kulübü

SULTANBEYLİ TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılındaki Bilişim ve İnternet Kulübünü hazırlamış olduğu projedir.